Porcelianas

Porceliano istorija

Pagrindiniais porceliano išradėjais yra laikomi kinai bei japonai. Jau nuo VII amžiaus jie pradėjo kurti porcelianinius indus, vazas, dubenis, ąsočius, skulptūras, žibintus, netgi sodo suolus. Pirmuosius porceliano gaminius į Europą atgabeno portugalų keliautojas Marco Polo XIII a. pab. Nuo tada keliems šimtmečiams, tai tapo viena paklausiausių prekių iš Kinijos. Šios medžiagos gamybos technologijų atskleidimas Kinijoje prilygo vertybės išdavimui. Tam, kuris išdrįstų atskleisti porceliano mišinio, glazūros arba dažų gamybos formulę, grėsė mirtis. Kinijos porceliano gamybos centru laikomame Jingdezhene visą parą budėjo sargybiniai, akylai saugodami porceliano paslaptį nuo užsienio atvykėlių.

Nuo 1708 metų porcelianas pradedamas gaminti Europoje. Žymiam vokiečių mokslininkui Ehrenfriedui Waltheriui von Tschirnhausui bei jo mokiniui Johannui Friedrichui Böttgeriui po ilgalaikių eksperimentų pagaliau pavyko išgauti į kinų porcelianą panašią medžiagą. O 1710 metais imperatoriaus Augusto II Stipriojo iniciatyva Vokietijos mieste Meissene duris atvėrė pirmoji Europoje tikrojo europietiško porceliano gamykla.

Meissen

Europietiško porceliano išradėjai, vokiečių kompanija MEISSEN prieš daugiau negu tris šimtmečius sugebėjo įminti porceliano gamybos paslaptį, kuri gaubė vieną didžiausių žmonijos kultūros pasiekimų. Šiandien MEISSEN porceliano manufaktūra yra išsaugojusi lyderiaujančias pozicijas tarp tikrojo rankų darbo porceliano gamintojų. Be to, kompanija jau seniai yra tapusi Vokietijos kultūrinio paveldo dalimi ir puikiai reprezentuoja turtingą šios šalies meninį palikimą.
1708 metais nedideliame Vokietijos miestelyje Meissene, netoli Dresdeno, Saksonijos imperatoriaus Augusto Stipriojo įsakymu žymiam mokslininkui Ehrenfriedui Waltheriui von Tschirnhausui bei jo mokiniui Johannui Friedrichui Böttgeriui eksperimentiniu būdu pavyko išgauti į tikrąjį kietąjį porcelianą panašią medžiagą. Ir jau netrukus 1710 metais Meissene, duris atvėrus pirmajai porceliano gamyklai, Europa galėjo didžiuotis atskleidusi didžiąją porceliano paslaptį.
Pirmus penkis gyvavimo dešimtmečius MEISSEN porceliano gamykla buvo didžiausiu Europos porceliano gamybos centru. Būtent ši kompanija amžiams nubrėžė Senojo Žemyno porceliano gamybos bei jo dekoravimo raidos kryptį. O 1711 metais Augustui Stipriajam įteikus pirmąją porcelianinę dovaną Danijos karaliui Frederikui, MEISSEN tapo pagarbos ir amžinųjų vertybių sinonimu.

BERNARDAUD

Prancūzų porceliano gamintojas BERNARDAUD savo istoriją pradėjo 1863 m. Nuo pat įkūrimo pradžios BERNARDAUD nepaliaujamai gilinasi į porceliano medžiagiškumą. Pasikliaudama tradicinėmis porceliano gamybos žiniomis bei pasitelkdama inovatyvias technologijas, kuria porceliano kolekcijas skirtas ne tik stalo meno žinovams bet ir šiuolaikinį gyvenimo būdą gyvenantiems žmonėms. Bendradarbiaudama su žinomais dizaineriais, menininkais ir nusipelniusiais virtuvės virtuozais, BERNARDAUD kuria funkcionalias kolekcijas, kuriose šios srities profesionalai moderniai atspindi Prancūzijos kultūros paveldą itin pabrėždami porceliano kokybę. Novatoriški dizaineriai prie subtilių spalvų ir raštų prisiliečia moderniu braižu, taip išgaudami tobulą sąskambį tarp šiuolaikiško dizaino ir klasikos. Unikalaus dizaino porceliano gaminiai leidžia kitomis akimis pažvelgti į tarsi visiems gerai pažįstamą porcelianą. Taip pat BERNARDAUD kompanija atranda naujas ir intriguojančias porceliano pritaikymo galimybes ir būdus.

DIBBERN

Pirmieji DIBBERN prekės ženklu pažymėti porceliano gaminiai dienos šviesą išvydo XIX amžiaus viduryje Vokietijos mieste Hamburge. Nedidelės gamyklos įkūrėjas Berndas T. Dibbernas, vedamas didelės aistros baltuoju auksu vadinamam porcelianui, turėjo nepaprastai stiprų tikėjimą šios medžiagos ateitimi. Ir neklydo. Per kelis dešimtmečius kompanija DIBBERN tapo premium klasės pasaulinio pripažinimo sulaukusiu prekės ženklu. Subtilia prabanga dvelkiančiuose kaulinio porceliano induose serviruojami patiekalai virsta nepakartojamais gastronomijos šedevrais.
Kompanijos DIBBERN ilgametės, sėkmingos veiklos paslaptimi dažniausiai yra įvardijamos ištobulintos gamybos technologijos ir unikalus, laikui ir mados pokyčiams nepavaldus dizainas. Tačiau T. Dibbernas visus nuopelnus priskiria plonajam kauliniam porcelianui ir nepaprastoms jo savybėms.
Laikydamiesi filosofijos, kad stalo serviravimo elementai tėra scena, kurioje yra pateikiamas maistas, DIBBERN meistrai didžiausią dėmesį skiria porceliano išskirtinėms savybėms pabrėžti. Itin daug dėmesio tenka gaminio permatomumui, lygumui, spindesiui ir be abejo - atsparumui. Į sėkmės olimpą DIBBERN pradėjo kopti dar 1980-aisiais, pristačiusi itin daug dėmesio sulaukusią porceliano kolekciją Solid Color. 1984 metais Frankfurte Solid Color išskirtinumas buvo įvertintas pagrindiniu Design+ prizu.
DIBBERN kuriamos paprastos ir tuo pat metu išskirtinės kolekcijos. Porceliano gaminiai gali būti pelnytai vadinami šiuolaikiniais stalo meno šedevrais.

HAVILAND

HAVILAND porceliano istorija prasidėjo 1842 metais, kai prancūziško porceliano importuotojai David Haviland kartu su broliu pradėjo gaminti porcelianą Prancūzijoje, Limoges mieste. Iš pradžių jie pirko porcelianą iš Limoges manufaktūrų, o dekoruodavo Paryžiuje. 1865 m. HAVILAND įsigijo savo manufaktūrą ir pradėjo samdyti bei mokyti vietinius dekoratorius, kad užbaigtų porceliano gaminimo procesą vienoje vietoje. Šiandien modernizuota manufaktūra „Haviland Company“, gamina aukščiausios kokybės ir unikalaus dizaino porcelianą.

LLADRÓ

Tai trijų brolių Juano, José ir Vicente Lladró aistros porcelianui istorija. Kūrėjai porceliano meną pavertė gyvenimo būdu ir sugebėjo savo rankomis sukurti tikrą porceliano kūrinių imperiją.
Ispanijoje, Almaseros kaime, netoli Valensijos, 1953 metais įkurtoje įmonėje, pirmiausia buvo gaminamos vazos ir ąsočiai, tačiau jau netrukus buvo pereita prie porceliano figūrėlių, kurios ilgainiui ir išgarsino šią įmonę. Kiekvienas LLADRÓ kūrinys yra tikras meilės savo darbui atspindys, o skulptoriai pasitelkdami ir vis tobulindami įgūdžius, su kiekviena kolekcija atskleidžia meninę viziją. LLADRÓ porcelianinės figūrėlės eilę metų buvo populiarios ir kaip įvairių švenčių dovanos, ir kaip kolekcionuojami daiktai. Platus stilistinis motyvas ir meistriškumas atveria plačias namų dekoro perspektyvas, nuo itin klasikinio iki ypač minimalistinio ar modernaus.

Gamintojų kolekcijos