Meissen

Stalo meno žinovai ISTO ARTable didžiuojasi pristatydami Europietiško porceliano išradėją vokiečių kompaniją „Meissen“. Jos gaminiai yra skirti aristokratiškos prabangos gerbėjams. Ši kompanija prieš daugiau negu tris šimtmečius sugebėjo įminti porceliano gamybos paslaptį, kuri gaubė vieną didžiausių žmonijos kultūros pasiekimų. Šiandien „Meissen“ porceliano manufaktūra yra išsaugojusi lyderiaujančias pozicijas tarp tikrojo rankų darbo porceliano gamintojų. Be to, kompanija jau seniai yra tapusi Vokietijos kultūrinio paveldo dalimi ir puikiai reprezentuoja turtingą šios šalies meninį palikimą.

Nuo neatmenamų laikų porcelianas į Europą keliavo iš Tolimųjų Rytų (Kinijos ir Japonijos), o jo gamybos technologijos buvo saugomos už devynių užraktų. Porceliano gamybos recepto Rytuose besilankantiems europiečiams niekaip nepavykdavo išgauti, nes už jo išdavimą vietiniams neišvengiamai grėsė mirties bausmė. XVIII amžiuje į Europą įvežamo porceliano gaminių kainos jau buvo pasiekusios neregėtas aukštumas, taigi europiečiams baltuoju auksu vadinamos ir Senajame Žemyne garbinamos medžiagos gaminimo recepto atkūrimas tapo gyvybiškai svarbiu uždaviniu. 1708 metais nedideliame Vokietijos miestelyje Meissene, netoli Dresdeno, Saksonijos imperatoriaus Augusto Stipriojo įsakymu žymiam mokslininkui Ehrenfriedui Waltheriui von Tschirnhausui bei jo mokiniui Johannui Friedrichui Böttgeriui eksperimentiniu būdu pagaliau pavyko išgauti į tikrąjį kietąjį porcelianą panašią medžiagą. Ir jau netrukus 1710 metais Meissene, duris atvėrus pirmajai porceliano gamyklai, Europa galėjo didžiuotis atskleidusi didžiąją porceliano paslaptį. Pirmus penkis gyvavimo dešimtmečius „Meissen“ porceliano gamykla buvo didžiausiu Europos porceliano gamybos centru. Būtent ši kompanija amžiams nubrėžė Senojo Žemyno porceliano gamybos bei jo dekoravimo raidos kryptį. O 1711 metais Augustui Stipriajam įteikus pirmąją porclelianinę dovaną Danijos karaliui Frederikui Meissen tapo pagarbos ir amžinųjų vertybių simboliu.
„Meissen“ porceliano ilgalaikės sėkmės paslaptis – tobulas gebėjimas porceliane perteikti kiekvienos epochos prabangos dvelksmą. Prie „Meissen“ porceliano meninio išskirtinumo ženkliai prisidėjo ir garsiausi tų laikų meistrai bei dizaineriai.

Šiais laikais pirmieji „Meissen“ gamyklos kūriniai yra vertinami ne mažiau, negu dar iki mūsų eros Rytuose pagaminti ir viso pasaulio kolekcininkų itin saugomi porceliano grynuoliai. Ekspertai neabejoja, jog išliekamąją vertę turės visi šios gamyklos meistrų kada nors dienos šviesą išvydę porceliano kūriniai.

Šiandien „Meissen“ skiriamąjį ženklą – du sukryžiuotus riterio kardus – žino visi prabangaus rankų darbo porceliano gerbėjai. Ženklas, gyvuojantis bemaž tris šimtmečius ir 1722 metais sukurtas tam, kad apsaugotų tikrus manufaktūros gaminius nuo klastotės, šiandien yra laikomas vienu prestižiškiausių bei seniausių pasaulyje. Nuo pat atsiradimo pradžios kokybės, amžinojo grožio bei aukščiausio meistriškumo simboliu tapę (mėlynais kobalto dažais rankomis piešiami) kardai žymi kiekvieną nepakartojamą „Meissen“ porceliano gaminį.

Šių gaminių išskirtinumą per visą porceliano manufaktūros gyvavimo laiką vertino garsiausios bei turtingiausios Anglijos, Prancūzijos, Rusijos bei kitų Europos šalių asmenybės, tokios kaip karalienė Elžbieta II, Jekaterina II, Karlas Faberge ir kt. „Meissen“ produkcija garsėja ir už Atlanto – žymi Amerikos aristokratų Vanderbiltų dinastija yra sukaupusį nemenką jos kolekciją. Patys garsiausi pasaulio meno muziejai didžiuojasi galėdami į savo kolekcijas įtraukti pasaulio kultūros paveldo dalimi tapusius šio porceliano šedevrus.

Nepaisant to, kokiai progai ar kokį „Meissen“ porceliano gaminį pasirinksite – galite būti tikri – antro tokio nerasite. Kiekvienas kūrinys, tai begalę kruopštumo, talento ir daugelio metų technikos tobulinimo reikalaujantis menininko darbo rezultatas. Iki galutinio porceliano kūrinio išdirbimo prireikia trijų dešimčių patyrusių meistrų rankų, kurie dirbtuvėse praleidžia ne vieną mėnesį.

Per 300 metų gyvavimo istoriją „Meissen“ vardas puošia įspūdingą beveik 175 tūkst. gaminių kolekciją – gaminių, gebančių sukurti nepaprastą prabangos, gyvybingumo bei aristokratiškumo dvasią tikrojo porceliano mylėtojų namuose.